Тисячі років людство використовує різні види меду в їжу і для лікування, зокрема, липовий мед. На сучасному ринку представлена безліч сортів цього цілющого продукту бджільництва, кожен з яких має свої унікальні властивості. На жаль, недобросовісні виробники в гонитві за наживою вдаються до різних хитрощів, пропонуючи покупцям різні підробки.
Яким має бути справжній липовий мед?
Одним з найпопулярніших і найцінніших є липовий мед, що відноситься до групи білих. Він вважається справжніми ліками від багатьох хвороб у багатьох країнах і дуже смачними ласощами для дітей та дорослих. Джерело меду – липа дрібнолиста, з якого бджоли збирають нектар у перші 2 місяці літа. Розглянемо основні властивості справжнього липового меду, знаючи які ви легко відрізнятимете натуральний продукт від сурогату, розведеного патокою.
Колір
Натуральний липовий мед є прозорою субстанцією від майже безбарвної або жовтої до бурштинового кольору, як правило, з легким зеленуватим відтінком. Кристалізація відбувається через 7-9 місяців після збору.
Розрізняють два основні види:
- світло-жовтого або світлого бурштинового відтінку;
- безбарвний у текучому та біло-золотистий у закристалізованому стані.
Аромат
Має насичений складний запашний аромат з ніжними квітковими та дерев’яними нотками.
Смак
Дуже солодкий, з легкими карамельними нотками і невеликою гіркуватістю, яка в післясмаку не залишається.
Харчова цінність
Калорійність липового меду становить близько 325 ккал на 100 грам продукту – це близько 15% добової норми споживання калорій для дорослого. При цьому в одній столовій ложці всього 115 ккал, а в чайній – 40 ккал, що цілком допустимо у щоденному раціоні будь-якої людини. У 100 г продукту міститься 0,61 г білка, 78,3 г вуглеводів.
Мінерали та вітаміни
В одному з найсолодших і корисних видів меду міститься:
- 36% глюкози;
- органічні кислоти;
- 40% фруктоз;
- вітаміни групи В, а також А, С, Е, К, РР;
- ферменти;
- каротин;
- понад 20 амінокислот;
- безліч мінеральних елементів;
- ефірні масла;
- рослинні аналоги гормонів;
- дубильні речовини.
Лікувальні властивості та користь
Липовий мед – ідеальний поживний продукт для виснаженого організму, якому потрібна швидка відбудова, свого роду «вітамінна бомба».
Нормалізація травлення, зняття запалення органів шлунково-кишкового тракту, активізація кровообігу, очищення від шлаків і токсинів, нормалізація ліпідного обміну, покращення стану шкірного покриву – ось далеко не повний перелік корисних властивостей цього унікального природного продукту.
Мед липи застосовують у складі комплексного лікування при ангіні, бронхітах, астмі, трахеїті, туберкульозі, ГРВІ, ларингіті, безсонні, екземі. Він має антибактеріальні, протизапальні, загоювальні, очищаючі властивості. Зміцнює організм, заспокоює, знімає жар, використовується як компонент косметичних масок і кремів для шкіри, скрабів для тіла.
Як уникнути шкоди від липового меду?
Протипоказаннями до вживання є:
- Індивідуальна нестерпність.
- Цукровий діабет.
- Дитячий вік до 3 років.
Шкідливість мед липи може завдати лише в одному випадку – безконтрольному вживанні в їжу. Денною нормою для дорослого є 2 столові ложки, а у дітей – 2 чайні.
Якщо цей продукт є у великих дозах, можна спостерігати такі негативні явища, як:
- діарея;
- стрибки рівня цукру;
- поява алергічних реакцій;
- порушення частоти серцевих скорочень;
- стрибок рівня жіночих гормонів у чоловіків
Мед із пилком
Для посилення лікарських властивостей бурштиновий нектар з’єднують у пропорції один до одного з квітковим пилком, потім розводять у теплій воді в концентрації 10 г на 50 мл. Отриманий розчин приймають триразово протягом дня курсом в 1 місяць. Також можна приймати по 1 чайній ложці меду з пилком двічі на день перед їдою.
1-3 таких курсів на рік – відмінний захід профілактики та лікування хвороб печінки та органів шлунково-кишкового тракту. Медово-пилкове зілля знижує тиск, піднімає рівень гемоглобіну в крові, зміцнює імунітет, тонізує.
Як вибрати?
- Купуйте липовий мед у перевірених продавців з гарною репутацією або у самих пасічників прямо на пасіці.
- Попросіть скуштувати краплю перед покупкою – у розведеного патокою меду слабші смакові якості і майже немає аромату. Якщо смак та запах насичені, складні – перед вами натурпродукт.
- У холодну пору року липовий нектар не може бути рідким!
- Продукт, що стікає тонким струменем швидше за все підробка, справжній буде спускатися повільніше, утворюючи внизу не калюжку, а невеликий горбок зі стрічковими спусками, що поступово розповзається в сторони.
- Купуйте невелику порцію і перевірте її вдома одним із способів:
-
- підігрійте мед на водяній бані, якщо він пахне паленим цукром, а на смак став карамельним, це підробка;
- розчиніть ложечку ласощів у теплому чаї – натуральний липовий зникає без осаду майже миттєво;
- капніть у медовий водний розчин краплю йоду, якщо буде синій крохмальний осад, перед вами підробка;
- покладіть у мед шматочок м’яса, якщо він через пару днів протухне, то мед штучний.
Правильне зберігання
Використовуйте чистий скляний або керамічний посуд, відмовтеся від металевих кришок на користь пластику. Місце зберігання в перше півріччя після збору повинно мати температуру повітря 14-18 С, а після кристалізації краще зберігати банку при 5-6 С. Вологість 60% і відсутність прямих сонячних променів – оптимальний варіант. Корисні властивості меду при правильному зберіганні зберігаються протягом двох років.
Чи можна використовувати липовий мед для зимівлі бджіл?
У порівнянні з іншими видами бджолиних ласощів він вважається одним з найцінніших, а отже, і дорогих. Ціна на літр стартує від 100 гривень. Пасічники вкрай рідко використовують цей продукт для зимівлі та підживлення вулика, віддаючи перевагу більш дешевим сортам, патоку або цукровому сиропу.